انواع چرخ خیاطی

معرفی انواع چرخ خیاطی های خانگی و صنعتی از وب سایت کوک ماشین

چرخ خیاطی خانگی

این نوع چرخ خیاطی ها برای استفاده داخل خانه طراحی و تولید می شوند . عمده ی مخاطبان این چرخ خیاطی ها را  خانم های خانه دار تشکیل می دهند .چرخ خیاطی های خانگی کارهای مختلفی انجام می دهند از قبیل راسته دوزی ، سردوزی ، گلدوزی ، جادکمه و … اما طراحی این نوع چرخ خیاطی ها به گونه ای است که چندین کار را انجام می دهند اما در سطح مبتدی و اینکه به طور کلی برای استفاده مداوم مناسب نیستند. برند های زیادی در این زمینه فعالیت می کنند که معروف ترین و البته با کیفیت ترین آن ها برند ژانومه می باشد .

چرخ خیاطی صنعتی

چرخ خیاطی های صنعتی انواع مختلفی دارند و در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند. چرخ خیاطی های صنعتی از لحاظ نیروی محرکه به دو دسته ی دینام دار و دینام  سرخود تقسم می شوند  که در واقع چرخ خیاطی هایی که داری دینام هستند نسل قبلی چرخ خیاطی ها محسوب می شوند . چرخ خیاطی های جدید همگی دینام سرخود می باشند .چرخ خیاطی های دینام سرخود مزایا ی زیادی نسبت به چرخ خیاطی های دینام دار دارند از جمله کم مصرف بودن ، کم صدا بودن ، کم لرزش بودن و … . از نظر کارایی ، چرخ خیاطی های صنعتی به این صورت هستند که هر کدام برای کار بخصوصی طراحی می شوند و فقط همان کاری را انجام می دهند که برای آن طراحی شدند و هیچ شباهتی به چرخ خیاطی های خانگی ندارند. به عنوان  برند هایی که در زمیه تولید چرخ خیاطی های صنعتی فعالیت دارند می توان به  برند های برادر ، ژوکی ، جک ، زوجی و … اشاره کرد . ما در این مقاله به معرفی سه عدد از پرکاربرد ترین چرخ خیاطی های صنعتی می بردازیم .

   راسته دوز

این دسته از چرخ خیاطی های صنعتی قابلیت زدن دوخت ساده رو دارند که پرکاربرد ترین دوخت در زمینه خیاطی است . چرخ خیاطی های راسته دوز در سیستم دوخت از یک سوزن و یک کمپلت  استفاده می کنند .چرخ خیطی های راسته دوز دارای انواع مختلفی می باشند که ما در این مقاله تعدادی از آن ها را نام می بریم ولی در مقالات دیگر مفصل به این عناوین می پردازیم .

از انواع چرخ خیاطی راسته دوز می توان به کمپلت ریز ، کمپلت درشت ، نیم روغن ، تمام روغن و … اشاره کرد. چرخ خیاطی های راسته دوز جدید از نظر کارایی هم  انواع مختلفی دارند که دو نوع پرکاربرد آن ها عبارت است از کامپیوتری و ساده که چرخ خیاطی های راسته دوز کامپیوتری قابلیت سرنخ زدن ، سرقائمی اول و آخر کار و پایه بلند کن خود کار  را نسبت به راسته دوز معمولی دارند.

  سردوز

  چرخ خیاطی سردوز برای آرایش و دوخت لبه کار استفاده می شوند . سیستم دوخت چرخ خیاطی های سردوز به این صورت است که از قلاب و سوزن استفاده می کنند. چرخ خیاطی های سردوز از نظر دوخت  سه مدل هستند  3 نخ ، 4 نخ و 5 نخ که سیستم دوخت 3 نخ 1 سوزن و 2 قلاب ، سیستم دوخت 4 نخ 2 سوزن و 2 قلاب ، سیستم دوخت 5 نخ 2 سوزن و 3  قلاب می باشد . نسل جدید سردوز ها به دو دسته تقسیم می شوند دینام سرخود و کامپیوتری .چرخ خیاطی های سردوز کامپیوتری قابلیت سرنخ زدن ، سرقائمی اول و آخر کار و پایه بلند کن خود کار  را نسبت به سردوز معمولی دارند.

چرخ خیاطی ها سردوز 3 نخ را برای مصارف عام استفاده می کنند ؛ سردوز 4 نخ را برای ترکو و سردوز 5 نخ را برای پیراهن و مانتو استفاده می کنند .

 میاندوز

چرخ خیاطی های میاندوز ، چرخ خیاطی هایی هستند که عموما برای تیشرت و لباس زیر استفاده می شوند این چرخ خیاطی 5 نخ است ولی می توان آن را به شکل 3 نخ یا 4 نخ استفاده کرد. سیستم دوخت این چرخ خیاطی از 3 سوزن ، یک قلاب زیر و یک داس رو تشکیل شده است. میاندوز های نسل جدید دو مدل هستند ؛ کامپیوتری و دینام سرخود . چرخ خیاطی های میاندوز کامپیوتری قابلیت سرنخ زدن و پایه بلند کن خود کار  را نسبت به میاندوزهای معمولی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *